Lång modell. Klingan stämplad "Carl Eichhorn, Solingen" samt graverad med "Konungen" och "Fäderneslandet". Fäste i mässing med dekor av lejonhuvud. Svärtad balja. Med portepé. Längd 100 cm, varav klingan 86 cm.
Bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.