Bronserad samt förgylld. Genombrutet krön med dekor av fåglar på kvist. Urhus flankerat av bladhölstrade ymninghetshorn fyllda med frukter. Urtavlan med arabiska sifforor, märkt "Eduard Engelbrechten, Stockholm". Bredd ca 64, höjd ca 80 cm. Nyckel finns.
Glas framför pendeln saknas. Ytslitage, mindre sprickor, färgbortfall, enstaka spikar saknas. Urtavla med krackelyrer. Ej funktionstestad.