Urtavla i emalj med romerska siffror och arabiska siffror. Spindelur med slag, ytterboett och boett silver.Kvadrants (15 min)slag. Verksam i London 1676-1693.
Diameter 4,5 cm.
Bruksslitage. Ej funktionstestad. Urtavla med nagg samt märken och repor. Märken och repor. Anlöpningar. Nyckel saknas.