"Karolinsk Slagledning Sedd mot bakgrunden av taktikens utveckling från äldsta tider". Planscher och kartor bl.a. Lund, Landskrona, Warsawa, Narva, Masuren, Desna, Prut, Düna, och Poltava. Tryckt hos PA Norstedt & Söner, Stockholm. Mapp i kartong med linnerygg. Mappens mått 78 x 53 cm.
Ej komplett. Skador. Hårt slitage.