AXEL FRIDELL, etsning i bok, signerad och daterad i plåten. Bok "Axel Fridell, ett konstnärsliv" av Karl Asplund.
Etsning självporträtt, bildyta 19 x 15 cm. Bok upplaga 500 exemplar varav detta är nummer 10. Tryckt Å Landby & Lundgrens boktyckeri 1937. Insida av bokpärm med Exlibris Dani Liebenfeld.
Smärre slitage.