POLISSABEL, Borås polisdistrikt, 1900-tal. Klingan märkt "GE Svalling, Rosenfors", kavel lindad med hajskinn. Längd 79 cm. ÄMBETSMANNAVÄRJA, märkt Svalling, Mölntorp, 1800-tal. Fäste av mässing. Eneggad klinga med dekor av bladverk. Längd 89 cm. VÄRJA, 1800-talets första hälft. Fäste av förgylld mässing. Eneggad klinga. Längd 97 cm. VÄRJA, 1800-tal.
Fästet och kaveln i metall, klingan dekorerad med förgylld gravyrdekor. Krönt monogram i kaveln. Klingans längd 54 cm. Totallängd 69 cm. SVÄRD, Ryssland 1870. Totallängd 98 cm, klingans längd 84 cm. SABEL OCH BALJA, 1900-tal. Tot. längd 100 cm.
Slitage, skador.