Målat och bronserat trä. Skuren dekor av bl a solfjäderformation och voluter. Urtavlan märkt "J Grundin". Höjd 210 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Sprickor och några skador. Färgbortfall. Renoverat och kompletterat, senare målning. Urtavla med rost och krackelyrer. Lod och pendel saknas. Nyckel saknas.