Delvis förgylld. Emaljerad urtavla märkt "Hry Marc Paris". Detaljer i bemålat porslin. Dekor av bl a blomsterfestonger, trofégrupper samt krönande urna. Höjd ca 30 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Urnans ena hänkel något lös samt skadad. Bakstycke saknas. Något ostabil. Urverk ej fullständigt genomgånget samt ej funktionstestat. Pendel saknas. Nycklar saknas.