HEDERSMÄRKE, 14K guld, Helsingfors, 1954. Vikt 2g.

För krigsinvalidernas brödraförbund. Dekor av kors med svärd och årtalet 1918 i svag relief samt emalj i vitt och gulorange. Diameter 2 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Sixten Sandberg.

Utropspris
2 000 SEK