Klinga stämplad med tre stämplar på vardera sida samt P (approberingsstämpel). Svärtat fäste med kavel i trä. Omändrad infanterimanskapsvärja m/1685. Total längd 93 cm.
Bruksslitage. Huggmärken. Färgbortfall, anlöpningar och rost. Kavellindningen saknas delvis. Spricka i kavel.