Fäste med förgylld mässing samt pärlemorbeklädd kavel. Tveeggad klinga med skålslipning å den ena sidan samt den andra med upphöjd ås. Denna märkt G E Svalling, Mölntorp. Dekor av riksvapnet. Balja i svärtat läder samt fodral mjukt läder. Längd ca 92, varav klingan ca 76 cm.
Slitage, repor och märken. Sprickor vid kavel. Mindre lösa delar. Mindre skador.