Fäste av förgylld mässing. Eneggad klinga märkt med Fäderneslandet och Konungen samt ankare. Nedfällbar parerplåt. Lejonkappa. Balja av läder med mässingsbeslag. Märkt KSS. Total längd ca 92 cm.
Smärre slitage. Några repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.