BIBEL, "Biblia, Thet är All then Heliga Skrift På Swensko...", Henrich Keyser, Stockholm, 1657.

Med tryckt dedikation till Karl X Gustav och Hedvig Eleonora. Mått 20x22,5x9 cm. Helband av skinn från 1800-talet..

Slitage, fläckar, skador och lagningar. Gulnade blad. Skrift. Ombunden med senare band. Vissa uppfästa blad. Ej fullt genomgången.

Utropspris
1 500 SEK