Oval kamé av glas/jet, genombruten silverram, brosch med stålpärlor, hängande kläppar, rund förgylld silverbrosch med hängande kläpp, avlång brosch av gulmetall med emaljdekor, två granatbroscher, längd 4-7,5 cm.
Slitage, någon med buckla, en granatbrosch saknar sten, kamébroschen med dekorlagning, en stålpärla saknas.