SMYCKEGARNITYR, 6 delar, bla silver med onyx resp jet, 1880-tal till omkring sekelskiftet 1900.
Halscollier av silver med sju kläppar, Israel Sundström, Stockholm 1885, längd 48, 5 olika broscher varav en stämplad Carl Wilhelm Täckholm, Stockholm 1890, längd 4-5 cm.
Slitage, repor, någon med mindre nagg, collier med en återlimmad jet.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.