TALLRIKAR, 7 st, kompaniporslin, Kina, Qianlong 1736-95

Runda, ett par snarlika med landskapsdekor i famille rose, fyra udda med floral famille rose-dekor, en djup tallrik med floral dekor i underglasyrblått, diam 22,5-23 cm.

Slitage, nagg, sprickor, fyra med lagning.

Utropspris
2 000 SEK