Mörkblåmelerad botten med tätt polykromt heratimönster, medaljong samt hörnornament. Smal röd huvudbård med granatäppel-, palmett-, blom- och arabeskranka.
Något slitage och smutsig, obetydliga fläckar. Kortsidorna med smärre skador, en kortsida med lagning.