BOK, 3 volymer, "Gustaf II Adolfs fältbibel", Trijckt i Leiden hosz Jacob Marci, 1635-36.

Helfranskt skinnband med upphöjda bind och präglad dekor. Helt guldsnitt.
3 graverade titelblad.

Bruksslitage. Senare skinnband. Renoverad. Bokmal. Skador på pärmen.

Utropspris
12 000 SEK