TAKLAMPA, "Skelder", Lars Englund, Källemo, 1900-/2000-tal. Höjd ca 90 cm.

Glob i vit akryl, sammanlänkad med gummiprofiler. Utvecklad 1968-73. Diameter ca 35 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Repor och märken. Mindre sprickor vid fästen.

Utropspris
5 000 SEK