BÖCKER OM MEDICIN, 3 st, bla Een Nyttigh Läkere Book, av Benedictus Olai, faksimiledition, Malmö 1938.

Pharmacopoea Svecica, Stockholm 1775, Pharmacopoea Suecia, editio septima, Stockholm 1869. Samtida helband av skinn utom Pharmacopen 1775 som har marmorerat helband från 1900-talet.

Slitage, smärre skador på bokband, ett bokspänne saknas på faksimilupplagans band, ej genomgångna.

Utropspris
2 500 SEK