Contes Arabes traduits par Galland, edition illustrée par les meilleures artistes francais, Paris, Ernest Bourdin et Cie. Illustrerade. Halvband av skinn.
Slitage, en pärm lös från ryggen, en volym lös från rygg invändigt, några lösa sidor, smärre ytskador på bokbandet resp skadade hörn, ej genomgångna.