BESTICKUPPSÄTTNING, "Lion de Luxe", Hackman, Finland. 1950/60-tal. 114 delar, CITES-intyg medföljer.

Formgiven av Bertel Gardberg 1958. Jakaranda och rostfritt stå. Bestående av 12 matgafflar och matknivar, 12 bordsgafflar och bordsknivar, 12 matskedar, 12 bordsskedar, 11 smörgåsgafflar och 12 smörgåsknivar, 7 dessertskedar, 6 ostknivar, 1 stor och en liten uppläggningsgaffel, ett par salladsbestick samt två uppläggningsskedar.

Slitage.

Dnr: 4.10.18-9962/14

Utropspris
5 000 SEK