LODUR/VÄGGUR, med två lod, nyrenässans, 1800-talets slut.
Fanerad i bland annat valnöt. Ljus urtavla med romerska siffror. Rik dekor av bland annat flankerande kolonnetter samt tympanonformat krön. " st lod samt pendel finns. Höjd ca 125 cm.
Slitage, repor och märken. Någon senare del samt en dela av krön saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.