Fäste av förgylld mässing krönt av lejonhuvud. Nedfällbar parerplåt. Eneggad klinga med dekor av bladverk samt "Dieu et mon Droit". Portepé. Balja av läder med mässingsbeslag, märkt Silver & Co, London & Liverpool. Total längd 90 cm.
Bruksslitage. Balja med skador och ytslitage.