Sexkantig form, av svartmålat trä, ram och urtavlan rikt dekorerad i Boullestil, mässingsdekor, romerska siffror i emalj. 66 x 64 cm.
Slitage, några dekordetaljer på urtavlan med lagning resp skada, fläckar, krackelyrer, ej funktionstestad. Nyckel saknas.