LODREGULATOR, jugend, tidigt 1900-tal.

Fanerad i ek. Skuren dekor. Genombrutet krön. Urtavla med arabiska siffror. Lod och pendel medföljer. Höjd ca 127 cm. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage, sprickor, mindre stötmärken, glas med nagg och avslag. Senare gångjärn.

Utropspris
2 000 SEK