Fäste av förgylld mässing. Genombruten parerplåt. Eneggad klinga märkt Manufact Royale de Klingenthal Coulaux & Cie. Läderklädd balja med beslag av förgylld mässing, dekor av ankare. Total längd ca 86 cm.
Ytskikt med slitage och fläckar. Balja med skador.