Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer" Cajsa Warg, 14:e upplagan 1822.
"Handbok wid den nu brukliga Finare Matlagningen". Margaretha Emerentia (Mensa) Nordström,Kokboksförfattare som skrev under pseudonymen Margaretha Nylander, Stockholm, 1828.
"Kokbok för husmödrar..." Gustava Katarina Björklund, Stockholm, 1885.
Bruksslitage. Gulnade blad. Skadade pärmar och ryggar. Ej genomgånget.