Troligen samtida helfranskt skinnband över träpärmar. Upphöjda bind på ryggen. Försättsblad i rött och svart. Namnteckning av förste komminister vid Domkyrkan i Lund Henric Schartau på försättsbladet (1757-1825, står avbildad som staty utanför domkyrkan).
Slitage. Ej genomgången. Renoverad. Innehåller inga kopparstick. Bokmal. Löst sittande pärm. Skador och slitage på pärmen. Spännen saknas, ett medföljer löst.