Fanerad i bland annat valnöt. Urtavla märkt "Fugit irreparable tempus G.F.H" och "Stiernsund", romerska siffror. Bredd 41, djup 28, höjd ca 228cm. Pendel finns. 2 lod finns. Nyckel finns.
Bruksslitage. Pendel ej komplett. Fanerskador. Sprickor. Ej funktionstestad.