ELZEVIR, Descriptio Regni Iaponiae cum... av Bernhard Varenius, Amsterdam 1649.

Sambunden med Tractatus in quo agitur De Iapoiorum religione...av Bernhard Varenius, Amsterdam 1649. Det förstnämnda verket med graverat titelblad. Sannolikt samtida helband av pergament.

Slitage, namnteckningar i bläck. Ej genomgångna.

Proveniens

Biblioteksstämpel: Odense Kathedr. Skoles Bibliothek. Exlibris: Falk Simon.

Utropspris
2 000 SEK