2 stycken 1/3 riksdaler, 1777 och 1789. Åtsida, GUSTAVUS III DG REX SVECIAE. Frånsida, FÄDERNESLANDET.
Åtsida: Kungens och hans mors bröstbilder. Frånsida, solbelyst timsten på en fyrkantig fot.
Diameter 2,9 - 3,3 cm.
Slitage, repor, bucklor. Två medaljer med nålar på baksida.