MATTA. Rölakan. Enligt uppgift Kronobergs Läns hemslöjd. 1900-talets mitt. Ca 203 X 149 cm

Melerad beige botten med växtdekor. Polykroma bårder med stiliserad dekor.

Bruksslitage. Enstaka fläckar. Omgjorda franskanter.

Utropspris
1 500 SEK