Med signaturer i relief, infällt guldmynt, reliefdekor bla i form av nyckelpiga med dekor i emalj, gammalslipade diamanter, lås med cabochonslipad safir. Längd 8,7cm.
Slitage. Missfärgning. Mynt möjligen senare infällt. Skador på emalj.