Fanerat med valnöt. Rak form. Urverket märkt Olof Nohrin 1737. No 96. Urverk av mässing och tenn med graverad dekor. Två lod samt pendel medföljer. Höjd 240 cm.
Sprickor och fanerskador. Renoverad och kompletterad. Del av listdekor saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.