Förgylld och bronserad. Flankerande kolonnetter, lunettformat krön med dekor av ymningshetshorn och bevingade medusahuvuden. Fasettslipat kvicksilverfolierat glas. Höjd ca 238 cm.
Slitage. Renoverad och kompletterad. Mindre lagningar, bortfall och skador.