Comte de Ségur, "Histoire de Napoleon et de grande-armée", 1835. M A Thiers, "The History of French Revolution", 3 delar, nr 21, 23 och 37, 1838. "Correspondance diplomatique du Comte Pozzo di Borgo", 1890. "Lettres et papiers du chancelier Comte de Nesselrode", 1800-talets slut.
Bruksslitage. Skador. Lagningar. Gulnade. Ej fullständigt genomgångna.