Mahognyfanerat fodral. Uppsvängd huv med krönande klot med örn. Vitmålad urtavla med polykrom målad dekor av bl a kurtiserande par. Höjd 236 cm. Nyckel finns.
Fodralet med sprickor och slitage. Huven med skadad dekor, avbrutna delar medföljer. Vev, pendel och 2 lod finns.