Allmoge
532449

SKÅP, allmoge, delvis 1600-tal.

Furu, delvis bemålad. På kulfötter. Skåpsdörrar. Bredd ca 116, djup ca 76, höjd ca 191cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Renoverat, kompletterat. Lösa delar. Borttagna lås i mitten och bottendelen. Nyckel till överskåp finns

Proveniens

Inköpt i Rättvik 1957 hos antikhandlare Bernholm.

Utropspris
10 000 SEK