Allmoge
528278

TAKKRONA, smide, signerad Sme'n och daterad 77. Höjd ca 60 cm.

För 12 ljus. Dekor av rundlar. Diameter ca 63 cm. Justerbar höjd.

Ljushållare saknas. Några repor.

Proveniens

Enligt uppgift inhandlad av Peter Dahl, som tillverkat den 1977.

Utropspris
3 000 SEK