Guldfärgad urtavla, dag och datum, diameter 36mm. Svart band.
Slitage. Repor. Urtavla med skador och missfärgning. Ej funktionstestad. Inställningar med krona fungerar ej. Senare krona. Boett ej fullt intryckt.