ARMBANDSUR, 14k guld, Viking med importstämplad armlänk i 18k guld samt 2 odlade pärlor. Vikt 19,6 g.

Manuell. Pärlemorfärgad urtavla med romerska siffror märkt "VIKING". Diameter ca 25 mm. Längd ca 18 cm.

Bruksslitage samt gravyr. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK