Övermönstrad sandfärgad botten, polykromt mönster med träd, blommor, fåglar och djur. Svart huvudbård med polykromt blom- och blomrankmönster.
Slitage, ställvis hårt. Stadkanter med punktvis slitage/skador. Hål, lagad.