TAVELUR, olja på plåt, 1800-tal.

Pastoralt landskap med boskap och figurer. Olja på plåt, infällt urverk, plåt med en utbuktning. Bär otydlig beteckning a tergo. 38 x 56 cm.

Rost, repor, färgbortfall, krackelering. Senare kompletterat urverk. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK