ARTILLERIOFFICERSSABLAR, ett par, 18/1900-tal.

Mässingsfäste, med kromad stålbalja. Klinga med etsad dekor. Total längd 89 cm.

Slitage, förkromningen med slitage, repor. Klingspetsarna nedslipade, rostangrepp. Ena kavellindningen med hårt slitage, skador. Rester av putsmedel.

Utropspris
3 000 SEK