SUPSKED, silver, Nils Grubb, verksam 1725-56(58) i Hudiksvall. Vikt ca 42 gram.

Vridet skaft med kronknopp och fyra ringhängen, skedblad med svisselerad floral dekor. Längd 16,5 cm.

Slitage, anlöpningar, graverade initialer. Lagningar.

Utropspris
4 000 SEK