Kors med hårarbete och guldinfattning längd 5cm, halskedja pansarlänk längd 44cm. Otydliga stämplar.
Smärre slitage. Gravyr.
Adliga ätten de Maré. Bär initialer J.G. de M, vilket troligen står för Jakob Gustaf de Maré (1798-1834). Troligen gåva till hans hustru Henriette Charlotte Reddewigh (1798-1878).