Silverfärgad urtavla, stavindex med yttre ring, datum, lätt ovoid form på boett, serienummer 30419655, krona med Omega logo, diameter ca42mm. Grön textilband, senare.
Ej funktionstestad. Boett med repor och nagg. Glas med repor. Slitage och anlöpning på urtavla. Fluorescens skadad. Ej funktionstestad.