Kavel och beslag stämplad vitmetall, klingan med gravyr. Baljan i läder med beslag i vitmetall, nielloinlägg. Längd 96 cm, klingan 79 cm.
Åldersrelaterat slitage, repor, klinga med enstaka mindre hack, skador på baljan.