Allmoge
507531

HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målat. Tudelat. Överdel med dörr och bakomliggande hyllplan. Underdel med dörr och bakomliggande hyllplan. Beslag av plåt. Bredd 95. Djup 46. Höjd 190 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Repor och märken. Senare beslag. Slitage. Delvis senare listverk.

Utropspris
3 000 SEK